Златен медал на САЩ на финала на Гран при: Малинин спечели титлата при мъжете, Чок и Бейтс най-добри танци на лед в Пекин
AP News | 2023-12-09 | 16:17:50

Илия Малинин можеше да бъде изхвърлен от падане при началния си скок — четворния аксел — на финала на Гран при .

От друга страна, никой друг в света дори не го опитва.

Така че вместо това, 19-годишният американец отхвърли грешката, съставяйки почти безупречен свободен скейт останалата част от пътя и лесно надмина японския съперник Шома Уно, за да спечели златния медал в събота на Националния закрит стадион в Пекин. Малинин завърши с най-добри в кариерата си 314,66 точки, шестият най-висок сбор при мъжете в историята според текущата система за точкуване.

Uno направи грешка при троен аксел и завърши с 297,34 точки. Юма Кагияма от Япония беше трети.

„Чувствам се просто невероятно. Просто нямам думи за това, което току-що се случи“, каза Малинин, който спечели титлата 24 години след като майка му Татяна Малинина спечели финала на Гран при, представлявайки Узбекистан в Санкт Петербург, Русия.

„Все още се опитвам да изразя и да мисля за това, което току-що се случи“, каза Малинин. „За мен е невероятно. Никога преди не съм се чувствал така.”

Малинин оглави деня на банерите за САЩ, след като Мадисън Чок и Евън Бейтс спечелиха танца на лед за първи път.

При жените събитие, двукратната световна шампионка Каори Сакамото спечели първия си финал на Голямата награда с безплатен скейт на музика от Lauryn Hill. Тя наистина се „Чувстваше добре“, след като отбеляза 225,70 точки, като лесно изпревари втората Лоена Хендриккс от Белгия и японката Хана Йошида, която изпревари Нина Пинцароне за бронза.

Сакамото започна със своя вече характерен двоен аксел, преди да направи седем тройни скока, включително троен флип-троен тулуп в комбинация и троен луп-троен тулуп, за да завърши програмата си и титлата.

„Тази година имах добър старт с Гран При,“ каза Сакамото, „така че наистина исках да продължи така. Смятам, че възможността да заема първо място навсякъде до финала се превърна в сила за мен. Така че мисля, че това ще ме накара да се чувствам уверен занапред.”

Сакамото беше завършил на подиума в два предишни разочароващи финала на Гран При.

Чок и Бейтс знаеха нещо за разочарованието. Американските танцьори на лед завършиха втори през 2015 г. и след това се задоволиха с още три сребърни медала през годините, като винаги съставяха програми, които оставяха публиката без дъх, но не бяха достатъчно добри за златото. Това включва и миналата година, когато Чок и Бейтс бяха втори след канадските си съперници, Пайпър Жил и Пол Поарие.

Настоящите световни шампиони завършиха с 221,61 точки в събота, докато Шарлийн Гинар и Марко Фабри от Италия бяха втори с 215.51. Жил и Поарие, световните бронзови медалисти, завършиха трети с 213.58.

„Бяхме на седем финала, но това се чувства наистина специално“, каза Чок. „Да сме тук с нашите съотборници, разбира се, го прави още по-забавно. Ние наистина се наслаждаваме на компанията си. Все още имаме много цели за себе си на и извън леда.“

Това вероятно включва Зимните олимпийски игри през 2026 г. в Италия.

„За нас е голяма чест да се състезаваме тук,“ каза Бейтс. „Толкова сме доволни от това къде се намираме в този момент от сезона.“

Докато Чок и Бейтс бяха сдържани относно своите олимпийски планове, 19-годишният Малинин даде да се разбере, че се цели Игрите Милано-Кортина. И като се има предвид, че той вече е на върха на света на скейтборда, шансовете му да последва Нейтън Чен и да даде един след друг шампионите на САЩ изглеждат добри след малко повече от две години.

Скейтинг на музика от HBO хит “Succession,” Malinin изглеждаше гладък и уверен след падането си върху началния четворен аксел, скок, който той направи в кратката програма за първи път в историята на пързалянето. Бронзовият медалист преди година се приземи без усилие с четворни луц, вторият най-труден скок в спорта, и още четири четири по време на останалата част от съботния свободен скейт.

Техническият му резултат беше толкова далеч пред останалите състезатели, че Малинин можеше да си позволи няколко грешки.

„Наистина бях в толкова страхотно настроение да карам кънки“, каза той след това. „Знаех, че мога да се доверя на обучението си и на всичките си часове, които отделих.“